Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaká vlastně byla - Kinorevue?

4. 4. 2008

 Již po vzniku Protektorátu došlo ke zrušení značné části existujících filmových časopisů. V roce 1939 přestal vycházet Věstník sokolských biografů, o rok později i Film a diapositiv a Filmové noviny. Kolaborantský časopis stejného názvu byl zrušen v roce 1941, stejně jako Objektiv. V roce 1942 už nevyšel Český filmový zpravodaj a Kinematografie. Filmový kurýr postihl zákaz až v roce 1944. Je tedy jasné, že vedle Filmové kroniky měla nejsilnější postavení na trhu – Kinorevue. Do roku 1942 ji vedl Bedřich Rádl, poté se šéfredaktorem stal kolaborant Quido E. Kujal, který ji vedl až do konce Protektorátu.Obrazek

  V období, kdy byl šéfredaktorem Bedřich Rádl, objevovaly se v Kinorevui zajímavé a často podnětné články, v kritikách se více než často chválily tzv. „národní filmy“ a každý úspěch české kinematografie byl vítán s ovacemi. Na stránkách Kinorevue také probíhaly relativně otevřené diskuse na aktuální témata (v roce 1941 se hovořilo např. o ne-potřebnosti českého jazzového filmu nebo o tom, zda zfilmovat život Bedřicha Smetany). Oblíbenou rubrikou byly Odpovědi čtenářům, v níž redaktoři rádi a s ironií reagovali na časté přání mladých mužů a dívek "dát se do filmu".

  V roce 1941 však tento obrazový filmový týdeník převzala německá tisková společnost Karl Curtius a od května 1942 byl místo Rádla dosazen Kujal. Kinorevue se pak přizpůsobila německým zájmům; k její cti budiž řečeno, že se alespoň, bylo-li to možné, vyhýbala otevřené chvále protižidovských a pronacistických filmů. V letech 1943-1945 postupně ztrácel kvalitu tisk i papír, na němž byla Kinorevue tištěna a ke konci války se značně ztenčil i její rozsah. Po osvobození ji nahradil nový časopis Kino.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kojal - Kujal

(Přemek, 8. 4. 2008 10:27)

Díky za upozornění, Word to pravděpodobně automaticky "opravil" a já si toho nevšiml. Článek je můj, nic jsem neopisoval, maximálně tak z tiráže Kinorevue. Také jsem použil knihu Jiřího Doležala "Česká kultura za protektorátu". Co kdyby taky něčím přispěli? Vědomosti na to maj, herr Müller! (Muskatnuss, herr Müller!)

Poznámka

(Honza, 7. 4. 2008 21:52)

... Jedná se io Quido E. Kujala a ne Kojala, tak si to řáčej opravit, Herr Hnilicka.... Kedyž už opisujou, dělaj to pořádně, ať tam pak nemaj chyby......