Jdi na obsah Jdi na menu
 


České filmy za okupace

Příspěvky

Česká televize vysílá minisérii BOHÉMA

25. 1. 2017

Šestidílná dramatická série, jejíž inspirací se staly některé osudy našich předních herců Zdeňka Štěpánka, Vlasty Buriana, Oldřicha Nového a dalších. Zachycuje slávu i bídu atraktivního filmařského prostředí ve dvou totalitních režimech.

index.jpg

 
Celý příspěvek | Rubrika: České filmy za okupace | Komentářů: 0

Čeští filmaři pracují pro Říši

12. 7. 2010

Ačkoliv byli Češi pro německé okupanty „slovanským póvlem“, nepohrdli občasnou spoluprací s některými z nich; už ve třicátých letech byli pro německý film angažováni čeští filmaři, především pak technický personál.

 

 Vrcholem spolupráce se pak stalo založení filmové společnosti Pragfilm, který byl součástí velkého filmového koncernu Ufa. Oficiálním cílem bylo zintenzivnit kontakty německých a českých tvůrců, ve skutečnosti však měly smluvní závazky českých filmařů s německým Pragfilmem omezit jejich tvůrčí práci pro český film.

 
Celý příspěvek | Rubrika: České filmy za okupace | Komentářů: 0

Jak chtěl Hitler trumfnout Disneye

4. 4. 2008

Válečný konflikt Německa se Spojenými státy znamenal samozřejmě i přerušení veškerých dodávek amerických filmů, včetně oblíbených animovaných grotesek s myškou Mickey, kačerem Donaldem a psem Plutem. Adolf Hitler si uvědomoval tento závažný nedostatek, věděl, že veselé kreslené filmy povzbuzují morálku, a tak byl náhradou Disneyových grotesek pověřen Joseph Goebbels.
 
Celý příspěvek | Rubrika: České filmy za okupace | Komentářů: 4

Jaká vlastně byla - Kinorevue?

4. 4. 2008

 Již po vzniku Protektorátu došlo ke zrušení značné části existujících filmových časopisů. V roce 1939 přestal vycházet Věstník sokolských biografů, o rok později i Film a diapositiv a Filmové noviny. Kolaborantský časopis stejného názvu byl zrušen v roce 1941, stejně jako Objektiv. V roce 1942 už nevyšel Český filmový zpravodaj a Kinematografie. Filmový kurýr postihl zákaz až v roce 1944. Je tedy jasné, že vedle Filmové kroniky měla nejsilnější postavení na trhu – Kinorevue. Do roku 1942 ji vedl Bedřich Rádl, poté se šéfredaktorem stal kolaborant Quido E. Kujal, který ji vedl až do konce Protektorátu.
 
Celý příspěvek | Rubrika: České filmy za okupace | Komentářů: 2

Počátek německé okupace - nerealizované snímky

6. 12. 2007

V období po 15. březnu 1939 se v tisku i ve filmových kruzích začalo přemýšlet o nových námětech. Některé z nich byly smělé a kdyby byly natočeny, rozhodně by mohly českou protektorátní kinematografii obohatit. Bohužel – nestalo se.
 
Celý příspěvek | Rubrika: České filmy za okupace | Komentářů: 4