Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátek německé okupace - nerealizované snímky

6. 12. 2007
 V Kinorevui i v jiných časopisech se objevovala přání diváků, v nichž vyzývali české filmové tvůrce k natočení děl Aloise Jiráska, Boženy Němcové, žádali, aby byly natočeny historické filmy na téma Lipany či Bílá Hora, aby byla zfilmována Smetanova Má vlast. Filmaři však nezaháleli a sami předkládali zajímavé návrhy.

 Už v období druhé republiky začal Otakar Vávra spolupracovat s Karlem Čapkem na scénáři nové realizace Tonky Šibenice podle Egona Ervína Kische. Pro Čapkovu smrt a Kischův „nesprávný“ původ však k natáčení nedošlo. K realizaci nedošel ani připravovaný film o bratrech Veverkových, který připravovali Vladimír Přikryl a L. Dobrovanský. K próze Alexandra Sergejeviče Puškina se obrátil Martin Frič, když chtěl natočit film Výstřel se Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli; dopadl však stejně jako Vávrova Noc na Karlštejně nebo plánovaný film o Matěji Kopeckém, který chtěla produkovat společnost AB – nedostal se ani přes cenzurní síto (u filmu Noc na Karlštejně například rozhodlo, že Karel IV. je tu zobrazován jako český král a nikoli německý císař...).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gb.marek

(marek, 4. 2. 2010 19:55)

shdjshdus

???

(Parfy, 5. 3. 2009 18:45)

čau nechceš si se mnou vyměnit odkazi na stránky?? kdyžtak moje stránka je http://www.parfyho.estranky.cz

Jen mimochodem

(Kekule, 4. 4. 2008 20:41)

bratři Veverkové byli ve skutečnosti bratranci.

Poznámka

(Honza, 4. 1. 2008 12:35)

k Fričovi, ten se k tomu tématu vrátil v roce 1943, kdy podle té Puškinovy novely natočil film Der zweitte Schuss (Druhý výstřel)pro německou společnost Prag-Film. Krom německých herců ve filmu hrála druhou hlavní ženskou roli Hana Vítová, v menší roličce se objevil i známý český herec Raoul Schránil.
Píseň Sternenserenade, kterou ve filmu Hana Vítová zpívala, poté nahrála i na gramodesky. Hudbu napsal český skladatel Jiří Srnka, na gramodekách píseň vyšla v německé i české verzi.