Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak chtěl Hitler trumfnout Disneye

4. 4. 2008

 Válečný konflikt Německa se Spojenými státy znamenal samozřejmě i přerušení veškerých dodávek amerických filmů, včetně oblíbených animovaných grotesek s myškou Mickey, kačerem Donaldem a psem Plutem. Adolf Hitler si uvědomoval tento závažný nedostatek, věděl, že veselé kreslené filmy povzbuzují morálku, a tak byl náhradou Disneyových grotesek pověřen Joseph Goebbels.

 ObrazekFilmová společnost Pragfilm pro tento úkol zajistila Ateliér filmových triků AFIT, v němž pracovali Jaroslav Jílovec, Vladimír Novotný, Josef Vácha a Ladislav Hanuš. „Totální nasazení“ českých animátorů (mj. i Zdeňka Millera, Jiřího Brdečky a Stanislava Látala) samozřejmě nebylo dobrovolné, znamenalo však relativní klid a bezpečí v ateliérech, které získali po zrušené pobočce amerického Paramountu. Pod vedením Němci dosazeného uměleckého šéfa Horsta von Möllendorffa vznikal v letech 1944-1945 animovaný film Svatba v Korálovém moři, který měl připomínat Disneyovy hudební filmy Silly Symphonies. Z dalších velkolepých plánů studia vznikly ještě krátké filmy Povětrnostní domeček a Čarodějův učeň (natáčení velkofilmu Orfeus bylo zastaveno).


  Mezitím pracovala Hermína Týrlová ve zlínských ateliérech, kam ji – po odchodu Karla Dodala do Ameriky – pozval Ladislav Kolda. Zde vytvořila loutkovou grotesku na motivy knihy Ondřeje Sekory Ferda Mravenec (1944), která si získala své diváky v Říši i neutrálním zahraničí. Nešťastně skončil druhý, kombinovaný film Týrlové – Vánoční sen (1944): při požáru zlínských filmových studií shořel i veškerý natočený materiál. Týrlová jej však natočila po osvobození znovu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vánoční sen

(Petra, 23. 5. 2013 13:53)

Vánoční sen byl sice znovu natočen, ale už bez Hermíny Týrlové a to pouze Karlem Zemanem.

zlínské ateliéry

(vopicka, 27. 12. 2010 14:59)

FRITZ UND FRATZ (1939-1945) - černobílý němý německý seriál pro děti, rakouský režisér Johann Weichberger. Digitalizováno nedávno v Holandsku spojením 11 zachovaných částí z let cca 1939-1944. Některé části byly natočeny v letech 1942-1945 ve Zlínských filmových ateliérech pod dohledem Němců, čeští pracovníci nepodléhali totálnímu nasazení v Německu. Pracoval zde i Josef Kábrt. - Čerpáno ze vzpomínek Elmara Klose v textu Historie Kudlovské doliny. Film je dostupný na Youtube.

jiný úhel pohledu

(HenryTheDuke, 3. 10. 2008 23:52)

Velmi mě pobavila věta z prvého odstavce "...a tak
byl náhradou Disneyových grotesek pověřen J.Goebbels". Myslím že on byl skutečně kvalifikovaná náhrada kterékoli grotesky 8-D

Svatba v Korálovém moři

(mates.klima@seznam.cz, 24. 7. 2008 10:43)

Mám doma ten film Svatba v korálovém moři na 8mm filmu. POkud by třeba měl někdo zájem tak ať napíše!