Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvorepublikové hvězdy znovu před kamerou

4. 4. 2008
Konec války ukončil kariéru mnoha hereckým hvězdám první republiky a protektorátu. V českém filmu si už nikdy nezahráli např. Čeněk Šlégl nebo Bedřich Veverka, Adina Mandlová nebo Lída Baarová. Některým se podařilo prorazit už v padesátých letech (Natašu Gollovou si do Císařova pekaře a Pekařova císaře prosadil Jan Werich už v roce 1951), jiným až v pozdějších dekádách. Rozhodně nešlo o nějaký hvězdný „comeback“, některým z nich se však podařilo přehrát se do charakterních nebo komediálních rolí. Obrazek

Zapadlé slávě někdejších hvězd věnoval svůj snímek v roce 1969 režisér Jiří Hanibal. Film se jmenoval Hvězda a vedle Nelly Gaierové, Zity Kabátové, Marie Vášové a Marie Glázrové tu hrála i Jiřina Štěpničková. Někdejší představitelka venkovských dívek i salónních dam prodělala v padesátých letech několik tragických zvratů; v padesátých letech se pokusila emigrovat, její průvodce byl však nastrčen Státní bezpečností, a tak se Štěpničková ocitla na několik let ve vězení (její někdejší kolegyně z vinohradského divadla pro ni dokonce požadovaly trest smrti). K filmové kariéře se vrátila až v šedesátých letech, poté, co byla plně rehabilitována. Vedle titulní role v Hanibalově Hvězdě se do divácké paměti zapsala jako Nejdková ve filmu Kohout plaší smrt (1961, režie Vladimír Čech), Feinerová v Transportu z ráje (1962, režie Zbyněk Brynych) nebo unavená maminka Pavla Hvězdáře (Václav Neckář) ve filmu Jiřího Menzela Skřivánci na niti (1969).

V tomto snímku se v roli trestankyně objevila i další hvězda prvorepublikových filmů, Věra Ferbasová. Během šedesátých a sedmdesátých let vytvořila v českém filmu i televizi několik výraznějších rolí, skutečným hvězdným návratem se ale stala až komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), v níž hrála kynologií posedlou tetičku.

Drahé tety a já – tak se jmenovala ztřeštěná detektivní komedie Zdeňka Podskalského z téhož roku. Vedle Jiřího Hrzána a Ivy Janžurové si tu zahrála i Nataša Gollová, která v postavě jedné ze všetečných tetiček vrátila na filmové plátno jen o něco málo zestárlou Evu, tropící hlouposti... Partnerkou jí byla Eva Svobodová v roli tety Andělky. Hlavní zápornou postavu, pana lékárníka, ztvárnil někdejší milovník Svatopluk Beneš. Nataša Gollová se s filmovou kariéru rozloučila více než příznačně – rolí staré Aničky, živořící v domově důchodců ve filmu Konečná stanice (1981, režie Jaroslav Balík). Sama Gollová totiž několik měsíců po natáčení zemřela zapomenutá také v domově důchodců.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj

(Ahoj!, 29. 12. 2008 16:48)

moc pekne stranky.....=D

Veverka

(Přemek, 24. 6. 2008 16:48)

Vida! Mea culpa..

Bedřich Veverka

(Petr, 23. 6. 2008 8:51)

Sice malé role,ale přece jen se objevil po válce.
Utěk ze stínu (1958) vrchní v kavárně
Páté kolo u vozu (1957) lékař
Vzorný kinematograf Haška Jaroslava 1955)arcivévoda
Cirkus bude! (1954) svatebčan
Měsíc nad řekou (1953) abiturient
Americké řešení (1953)(FAMU). ředitel muzea
Mladá léta (1952) Strähle
Mikoláš Aleš (1951) hrabě Hardörfer