Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kupte si... aneb Česká filmová reklama v plenkách

4. 4. 2008
 Už v období němého filmu samozřejmě výrobci a provozovatelé různých firem zjistili, že film je velmi vhodné médium pro reklamu a propagaci. Proto se prakticky všechny filmové výrobny začaly ve dvacátých letech živit i výrobou reklam.

 Krátkou grotesku o tom, jak nespolehlivě dojící krávu nahradit pokrmovým tukem Sana, vyrobil v roce 1927 Elekta Journal. Mlékaře si tu zahrál Ferenc Futurista, a tak se reklamní šot jmenoval Ferenc a kráva.

 O výhodách benzinového traktoru Praga pojednával film Chudý otec, bohatý syn (1930, režie Bohumil Kolátor). Dobrého rádce si tu zahrál herec Josef Rovenský.

  Točily se však nejen filmy reklamní, ale také osvětové a propagační. Jejich úkolem bylo seznámit diváky s novou metodou čehokoliv a s výhodami ledasčeho.

 Výhodami pojištění se zabýval propagační film V blouznění (Když v hnízdo dechne mráz), který pro vlastní firmu natočil Josef Kokeisl. Hlavní hrdina, odhadce kulatiny a otec rodiny (Roman Růžička), odmítne nabídku pojištění svého domku. V lese se však dalšího dne zraní a na následky zranění umírá. Jeho rodině pak věřitelé zabavují veškerý majetek Šťastný konec však přece přijde – je to jen hrozný sen. Po probuzení se napravený hrdina odhodlá uzavřít pojištění na život i na dům. Jak je vidět, některá schémata jsou tu už hodně dlouho.

        Opravdu zdrcující efekt však musel mít „osvětový film o nových metodách v zemědělství a výhodách hnojení ledkem“ Jinak otcové – jinak děti (1929, výroba Propagafilm). Dějově připomíná budovatelské komedie padesátých let; na folkloristický příběh lásky dvou venkovských milenců je totiž naroubován konflikt mezi zastaralým a moderním způsobem hnojení. Mařenka (Anita Janová) dostane svého Jeníka (L. H. Struna) teprve poté, co jeho otec začne hnojit ledkem a jejich pole získají tak vysoký výnos, že se Mařenčině matce vyplatí dceru provdat... Celý tento vskutku akční příběh trval celých 145 minut. I tak dlouhé mohou být reklamy...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

husté

(elegant, 28. 2. 2009 13:18)

erotika????ssssuuuuppppeeeerrrrr!!!!