Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanča chce k filmu

7. 2. 2008

Téměř celá třicátá a čtyřicátá léta byli filmaři (a posléze i filmoví novináři) atakováni stále stejným typem dopisů: mladá dívka nebo muž se chtěli za každou cenu „dostat k filmu“, tedy stát se filmovou hvězdou. Stejný byl i tón těchto dopisů: pisatel se vždy cítil být sympatickým, hezkým a fotogenickým (dokladovala to někdy s větším, jindy s menším úspěchem přiložená fotografie adeptova) a byl také plný sebevědomí, neboť „tak jako Ferbaska bych to zahrála taky“. Nutno dodat, že výkony některých tehdejších hereček zavdávaly k těmto úvahám plné právo.

 Filmaři a novináři řešili tuto situaci několika způsoby: naprostou ignorací (tj. zásadně neodpovídali na tento druh dopisů) nebo zveřejněním listu a tu jemným, tu drsnějším zesměšněním pisatele.

Obrazek
 Jen v jednom kuriózním případě vyšli filmoví tvůrci vstříc této touze. Ve spolupráci s časopisem Hvězda, kde vycházel román Maryny Radoměrské Světlo jeho očí, vypsala už v roce 1936 filmová společnost Dafa soutěž na obsazení jedné z vedlejších ženských rolí. Pokud filmuchtivá slečna chtěla vyhrát, musela poslat do redakce kupón, otištěný v 8. čísle Hvězdy, přiložit fotografii a dotazník. Redakci zavalilo 5000 fotografií a přihlášek. Nakonec byly vybrány tři dívky, z nichž dvě hrály role epizodní a jedna (Lola Janečková) druhou hlavní dívčí roli (vedle Zity Kabátové). Jak ukázaly pozdější kritiky, slečna Janečková díru do světa neudělala a zaujala jen svými vybranými toaletami. (Přesto si ještě v několika filmech zahrála – ovšem pod pseudonymem Nancy Rubensová.)

 Nejvýraznější reakcí na snahu mladých dívek dostat se k filmu byly až protektorátní filmy Šťastnou cestu Otakara Vávry (1943) a Bláhový sen (1943) režiséra J. A. Holmana. V obou ztvárnila děvče poblázněné filmem Nataša Gollová. V prvním z nich se stane Fanča, toužící po filmové kariéře, šičkou na Barrandově, v druhém se domnělá vražedkyně slavného operetního zpěváka dokonce dostane před kameru, ale jejích „patnáct minut slávy“ skončí totálním debaklem. Hlavním poselstvím obou filmů samozřejmě bylo: děvčata, nezkoušejte to, nestojí to za ty nervy a ostudu...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to děvče na fotografii

(Jirka, 24. 1. 2010 15:04)

Ta slečna na fotografii není bezejmenná- je to Marie Hrdličková, která hrála jako epizodistka asi v 15 českých filmech

Ke stažení

(SvětStudny, 5. 11. 2009 15:19)

pokud si tyto filmy chce stáhnout tak se podívejte na http://pajos-weby.7x.cz/

Můžeme být šťastni,

(Jaruška S., 26. 3. 2008 20:39)

a děkovat tvůrcům filmu "Světlo jeho očí" a časopisu Hvězda, že se tato soutěž uskutečnila a na plátně se mohla objevit vždy skvělá Zituška Kabátová.Mám ji moc ráda a protože 24.4.2008 oslaví 95. narozeniny, už dopředu ji přeji hodně, hodně zdraví, pohody a klidu. Škoda, že ji to nemůžu popřát osobně.

Přesně tak.

(Přemek, 12. 2. 2008 11:24)

Ano, je to ta slečna z filmu Sobota. Je tu jako zástupkyně všech těch bezejmenných děvčat, které se chtěly dostat k filmu.

Jo a mimochodem....

(Honza, 11. 2. 2008 17:10)

kdo je ona herečka na obrázku? Není to náhodou to děvče z filmu Sobota, co na ní kouká z auta Oldřich Nový?

Náhodou

(Honza, 7. 2. 2008 16:07)

Nancy Rubensová je pěkná baba, třeba ve filmu Divoch z roku 1936, kde hraje hlavní roli jí to moc sluší. Sice potom už hrála málo, ale vypadá pěkně......